پرسش ۱: چرا اطلاعات علم سنجی اساتید در سامانه داشبورد بروز رسانی نمیشود؟

اساتید عزیز و گرامی، احتراما به استحضار می رساند داشبورد بصورت آزمایشی شروع بکار نموده است، خواهشمند است مقالات خود را در سایت های ساجد، ORCID، Publons، Scopus ،Web of Science و Google Scholar به روز رسانی فرمایید، و از صحیح بودن و دقیق بودن آدرس حساب ها و شناسه کاربری خود اطمینان حاصل فرمایید! زیرا داشبورد اطلاعات مقالات پژوهشگران را از سایت های فوق جمع اوری می نماید و این پروسه بطور متوسط دوهفته زمان می برد.

پژوهشگرانی که صرفا دارای حساب کاربری گوگل اسکولار هستند در پروفایل خود باید به قسمت مقالات گوگل اسکولار که در ذیل مقالات اسکوپوس قرار گرفته مراجعه نمایند.

در صورتیکه مشکل مورد نظر برطرف نشد خواهشمند است مورد خود را با معاونت محترم پژوهشی یا راهبر محترم علم سنجی واحد خود در میان بگذارید.

پرسش ۲: دوره زمانی بروز زسانی اطلاعات علم سنجی اعضا چقدر طول می کشد؟

آمار علم‌سنجی اعضا را به صورت دوره‌ای طبق برنامه زمانی زیر بروزرسانی می‌شود:

هر ۲۰ روز مجموعه Scopus

هر ۲۰ روز مجموعه Google Scholar

هر ۲۰ روز مجموعه Publons

هر ۲۰ روز مجموعه WoS

هر ۳۱ روز مجموعه ORCID

پرسش ۳: عدم انعکاس احکام سازمانی ، مدرک تحصیلی، تغییر رتبه و اطلاعات مربوط به اساتید مامور در سایر واحدهای دانشگاهی، چگونه مرتفع می گردد؟

لطفا اطلاعات سازمانی مورد نظر خود را در سامانه ساجد اصلاح و بروز رسانی فرمایید، زیرا اطلاعات مورد نظر بصورت خودکار جمع آوری می گردد، با تشکر

پرسش ۴: با اینکه اطلاعات پژوهشگر در سامانه های ساجد، ORCID، Publons، Scopus ، WoS و Google Scholar بروز رسانی شده است ولی اطلاعات داشبورد بروز رسانی نمی شود؟

شایان ذکر است سرور سایت روزانه ۵۰۰ خطا را که سامانه ضمن خزش Crawling به آن برخورد کرده به ادمین سایت منعکس میکند! خزشگر پس از برخورد با خطا نمیتواند اطلاعات جدید پژوهشگر محترم را بروز رسانی نماید و بصورت خودکار آن حساب کاربری در انتهای صف قرار خواهد گرفت تا مجددا مورد بررسی قرار گیرد. بیشتر خطاهای یاد شده از پرتال های Google Scholar و Publons گزارش می گردند، از اساتید محترم خواهشمند است نسبت به صحت آدرس ها و شناسه هایی که اعلام می فرمایند دقت نظر داشته باشند تا دچار چنین مشکلی نگردند.

پرسش ۵: نحوه دستیابی صحیح ID یا پروفایل در سایت های Scopus، ORCID، WOS-Research ID، Google Sclolar و Researchgate و LinkedIn چگونه است؟

۱- در سایت Scopus غالبا یک کد عددی یکتا برای نویسنده وجود دارد.

۲- در سایت ORCID یک کد یکتا با فرمت ۰۰۰۰-۰۰۰۰-۰۰۰۰-۰۰۰۰ برای نویسنده وجود دارد که بین هر چهار رقم یک علامت - قرار گرفته است.

WOS Research ID-۳ غالبا یک کد میباشد که ابتدای آن با یکی از حروف لاتین شروع میشود، مانند: A-۰۰۰۰-۰۰۰۰

۴- در سایت Google Scholar : غالبا یک آدرس اینترنتی با فرمت زیر می باشد که بعد از کلمه citations آدرس ادامه میابد...:

https://scholar.google.com/citations...

تذکر: در گوگل اسکولار نمایه خود را همگانی یا public نمایید.

۵- در سایت Researchgate: بعد از کلمه profile غالبا نام پژوهشگر عنوان میگردد:

https://www.researchgate.net/profile/Researcher-NAME

۶-در سایت Publons: بعد از کلمه researcher یک کد عددی ۷ رقمی پس از آن کارکتر اسلش و در ادامه نام محقق می آید.

https://publons.com/researcher/۰۰۰۰۰۰۰/Researcher-NAME

۷- در سایت Linkedin:

https://www.linkedin.com/in/NAME

پرسش ۶: در صورتیکه در یکی از سایت های Scopus، ORCID Google Sclolar و Researchgate مقالات پژوهشگر در دوحساب کاربری جداگانه منتشر شده یا دارای دو ID مجزا باشد، چه باید کرد؟

۱- اگر برای پژوهشگر دو پروفایل وجود داشته باشد، لازم است تا اطلاعات خود را در یک پروفایل تجمیع نماید و پروفایل دوم را حذف نماید.

۲- اگر برای مقالات محقق در سایت هایی مانند ORCID یا Scopus دو ID صادر شده باشد باید با سایت مورد نظر مکاتبه نموده و در خواست نماید تا مقالات با یک کد یکتا در سامانه مورد نظر ذخیره گردند. شایان ذکر است سامانه علم سنجی Scimet اطلاعات پژوهشگرانی را که بیش از یک شناسه یکتا داشته باشند ثبت نمی نماید.

پرسش ۷: چرا بعضی از اساتید نمی توانند در سامانه داشبورد ثبت نام نمایند؟

در حال حاضر ثبت نام در داشبورد برای اساتید محترمی امکان پذیر می باشد که حداقل یک مقاله ثبت شده در سایت اسکوپوس یا گوگل اسکولار داشته باشند، این رویه فعلا بصورت پیش فرض برای سامانه تعریف شده است، در حال حاضر اگر اعضای هیات علمی بخواهند بدون داشتن مقاله در پرتال اسکوپوس در سامانه داشبورد ثبت نام نمایند باید در محل ورود ID اسکوپوس کارکتر صفر را وارد نمایند.

پرسش ۸: اگر استادی در سایت Scopus یا science direct دارای مقاله نباشد، میتواند در سایت ثبت نام نماید؟

در حال حاضر اگر اساتید بخواهند بدون داشتن مقاله در اسکوپوس در سامانه داشبورد ثبت نام نمایند باید در محل ورود ID اسکوپوس کارکتر صفر را وارد نمایند. و حتما باید دارای حساب کاربری فعال در سامانه google scholar باشند.

پرسش ۹: امکان افزودن مقالات بصورت دستی در داشبورد امکان پذیر است؟

متاسفانه خیر! زیرا در این اداره ساختاری مبنی بر ممیزی چنین مواردی وجود ندارد، لذا مقالات باید در سایت Scopus یا گوگل اسکولار پژوهشگر محترم ثبت شده باشند، بعضی از مقالات بصورت خودکار در سایت های مذکور ثبت می گردند و برخی دیگر باید توسط پژوهشگر محترم در سایت های فوق الذکر ثبت گردد.

پرسش ۱۰: تغییر نام نویسنده، تغییر نام نویسنده اول یا نویسنده مسئول مقاله تغییر وابستگی سازمانی یا دانشگاهی در سامانه داشبورد امکان پذیر است؟

متاسفانه خیر! زیرا در این اداره ساختاری مبنی بر ممیزی چنین مواردی وجود ندارد، این گونه تغییرات باید توسط پژوهشگر محترم و همکاران ایشان که در نوشتن مقاله سهیم بودند صورت پذیرد، در غیر این صورت با معاونت محترم پژوهشی واحد متبوع طرح مساله صورت پذیرد.

به پژوهشگران محترم توصیه می گردد که برای جلوگیری از تضییع حقوق خود دستاوردهای خود را در نشریاتی چاپ نمایند که به انها کد اختصاصی (DOI) یا (DOR) تخصیص داده شود.

پرسش ۱۱: پژوهشگرانی که با توجه به رشته مطالعاتی خود مقالاتی به زبان فارسی و عربی (مانند رشته ادبیات فارسی، عربی، حقوق، الهیات و ...) دارند، و مقالات آنها در سایت اسکوپوس نمایه نشده است چگونه مقالات خود را ثبت نمایند؟

پژوهشگران محترمی که دارای چنین شرایطی می باشند باید یک حساب کاربری در سایت گوگل اسکولار ایجاد نمایند و مقالات خود را بصورت دستی در سایت گوگل اسکولار به ثبت برسانند، داشبورد اطلاعات سایت گوگل اسکولار را دریافت نموده و نمایش میدهد، پژوهشگران مذکور با مراجعه به پروفایل خود در داشبورد علم سنجی توجه داشته باشند که مقالاتی که صرفا در گوگل اسکولار ثبت شده اند، در ذیل مقالات نمایه شده در اسکوپوس قابل دسترسی و مشاهده می باشند. به این گروه از پژوهشگران محترم توصیه می گردد که برای جلوگیری از تضییع حقوق خود دستاوردهای خود را در نشریاتی چاپ نمایند که به انها کد اختصاصی (DOI) یا (DOR) تخصیص داده شود.

پرسش ۱۲: آیا میتوان عکس پروفایل پژوهشگر را در سامانه داشبورد بصورت دستی تغییر داد؟

متاسفانه خیر! عکس پژوهشگر غالبا بصورت خودکار از سامانه ساجد یا سایر سایت های مربوط به علم سنجی که در بالا ذکر گردیده اند، دریافت می گردد، خواهشمند است نسبت به تغییر عکس محقق محترم در سایر سامانه ها اقدام لازم صورت پذیرد تا سامانه پس از بروز رسانی این تغییر را در پروفایل محقق لحاظ نماید.

پرسش ۱۳: پژوهشگر دارای مقالات معتبر در سایت Scopus و google scholar بوده، حساب های کاربری و ID های اعلام شده صحیح می باشد و حساب کاربری ایشان درسامانه ساجد تایید شده است، ولی داشبورد تعداد مقالات را صفر نشان میدهد.

اگر تمام موارد فوق درست باشد ولی عملکرد پژوهشی محقق محترم صفر نمایش داده شود، در لحظه مورد نظر خزشگر داشبورد Crawler در حال بروز رسانی اطلاعات دانشی پژوهشگر یا واحد دانشگاهی متبوع ایشان است، چنین اختلالی موقتی است و برطرف خواهد گردید، نیازی به مکاتبه نمی باشد.

پرسش ۱۴: دریافت پیامی در سامانه ساجد مبنی بر تایید نشدن پروفایل پژوهشگر در سازمان مرکزی دانشگاه با عنایت به اینکه کلیه اطلاعات لازم توسط پژوهشگر محترم تکمیل گردیده است.

پس از تکمیل اطلاعات در سامانه ساجد توسط پژوهشگر محترم، پروفایل مورد نظر باید توسط راهبر محترم علم سنجی یا معاون محترم پژوهشی واحد دانشگاهی، مورد بررسی قرار گیرد. انتشار این پیام نشان می دهد پروفایل پژوهشگر محترم توسط راهبر علم سنجی در حال بررسی می باشد.

پرسش ۱۵: راهنمای ثبت نام در سامانه های Scopus، Research gate، google scholar و راهنمای اخذ Research ID و Orcid ID برای مدرسین محترم دانشگاه

لطفا به سایت اداره علم سنجی و تامین منابع الکترونیک سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی مراجعه فرموده یا از لینک های زیر استفاده فرمایید:

https://zaya.io/zp7tb

https://zaya.io/pnplw

پرسش ۱۶: کم شدن آمار نویسندگان مقالات در پایگاه اسکوپوس به چه دلیل روی میدهد؟

۱- ممکن است پایگاه اسکوپوس در حال بروز رسانی اطلاعات خود باشد و تعداد مقالات برای مدت کوتاهی کمترا ز مقدار واقعی نمایش داده شود.

۲- ممکن است پروفایل های دو نویسنده بخاطر اشتباه یا تشابه اسمی با هم تداخل پیدا کرده باشد، در این صورت با جستجو کردن مقالات از دست رفته می توان پروفایل محققی را که مقالات به اشتباه وارد پروفایل او شده پیدا نمود و سپس با ارسال ادله کتبی برای سازمان اسکوپوس مشکل بوجود آمده را مرتفع نمود.

پرسش ۱۷: الگوی آدرس‌دهی و وابستگی سازمانی نویسندگان مقالات دانشگاه آزاد اسلامی باید چگونه باشد؟ روش یافتن فهرست نشریات نامعتبر و جعلی چگونه است؟

- براساس بند ۹-۲ شیوه نامه شماره ۱۰/۷۴۵۸۲ مورخ ۹۸/۱۱/۱۶، ذکر گروه، نام واحد، نام دانشگاه، شهر، کشور الزامی است.
- از ویرگول و کاما برای جداسازی کلمات استفاده شده و از درج خط فاصله یا سایر علامات خودداری شود.
- نام واحد به صورت یکسان، با رسم‌الخط استاندارد و بدون درج حروف و علامت‌های اضافه ذکر شود.
- نام دانشگاه آزاد اسلامی به صورت کامل درج شود.
- واژه "واحد" و "Branch" حتما ذکر شود.
- شیوه معرفی در مقالات فارسی (و چکیده انگلیسی) و سایر زبانها به صورت صحیح درج شود.

* جهت کسب اطلاعات بیشتر به آیین نامه های موجود در پرتال اداره ارزیابی و تشویق مقالات سازمان مرکزی مراجعه شود.

پرسش ۱۸: مباحث مربوط به تخلفات پژوهشی چگونه قابل پیگیری است

بحث تخلفات پژوهشی شامل ورود سایر مقالات به پروفایل های پژوهشی، در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مرکز جذب دانشگاه آزاد اسلامی با جدیت پیگیری می شود و با متخلفان برخورد می گردد. در دانشگاه آزاد اسلامی راهبران علم سنجی واحدها هر روز به این موارد توجه ویژه دارند و اسامی افراد متخلف را با ذکر دلیل به سازمان مرکزی اعلام می نمایند، همچنین با توجه به تجربیات فعالیت های اخیر h-index محققین در سه پایگاه WoS و Scopus و Google Scholar نباید اختلاف زیادی با هم داشته باشند. سایر موارد دقت به رشته محقق و رتبه علمی و سال استخدام و فارق التحصیلی وی می باشد که می تواند در خصوص صحت اطلاعات اظهار شده به راهبران علم سنجی واحدها و ضابطان پژوهشی در تشخیص تخلف کمک نماید.

در پایان به پژوهشگران گرامی توصیه می گردد که برای جلوگیری از تضییع حقوق خود دستاوردهای خود را در نشریاتی چاپ نمایند که به انها کد اختصاصی (DOI) یا (DOR) تخصیص داده شود.

پرسش ۱۹: چه مواقعی باید برای پشتیبانی سایت پیام ارسال گردد؟

در شرایطی که پاسخ مساله بوجود آمده در پرسش های بالا موجود نباشد و دسترسی به راهبر محترم علم سنجی یا معاونت محترم پژوهشی امکان پذیر نباشد، محقق بزرگوار میتواند موضوع خود را بصورت پیام برای ادمین های سایت ارسال فرماید. بدیهی است با توجه به حجم بالای امور محوله به مدیران داشبورد امکان پاسخگویی به کلیه پیام ها علی الخصوص پیام های تکراری امکان پذیر نخواهد بود. پاسخ هر پیام بطور متوسط ظرف ۴۸ ساعت به ایمیل شخصی یا سازمانی محقق گرامی ارسال خواهد شد.

با آرزوی موفقیت

© تمام حقوق برای دانشگاه آزاد اسلامی محفوظ است | صفحه اول | چاپ صفحه